#MĀJOKLIS
Atstatumi un izmēri
Gribētos, lai padomi, ko sniedzam būtu arī praktiski pielietojami, tāpēc sākumā apskatīsim tieši mazās vannas istabas, kas Latvijas pilsētās ir visbiežāk sastopamas.
Minimālajam atstatumam, kas būtu jāievēro uzstādot santehnikas ierīces ir 50 cm , savukārt atstatumam starp santehniku un durvīm - 60 cm. Attālums no dušas līdz vannai var tikt samazināts līdz 30 cm. Tomēr uzstādot tualetes podu centieties paredzēt vismaz 50 cm atstatumu tā priekšā, pretējā gadījumā poda izmantošana būs ļoti neērta.
Izlietne vai vannas istabas mēbeles (piemēram: virsma pie izlietnes kosmētikas izvietošanai) būtu jāplāno 80-110 cm augstumā virs grīdas. Standarta augstums -90 cm. Izlietni centieties nelikt stūrī, lai nesanāk, ka, mazgājot rokas, elkoņi "stutēs" sienas. Labāk ievērojiet vismaz 10 cm atstatumu no sienas. Tas arī sienu pasargās no liekām šļakatām.
Tiem, kam ir paveicies ar vannas istabas izmēriem, var uzklausīt arī turpmākos ieteikumus.
Attālums starp jebkurām santehnikas iekārtām, kā arī durvīm - 75 cm, tas pats attiecas uz brīvo atstatumu no poda malas. Izņēmums ir tikai attālums starp tualetes podu un bidē (tur atstājiet ne vairāk kā 35-45 cm). Ja bidē podam vietu nav, varat izmantot atsevišķu dušas maisītāju blakus tualetes podam. Dušas maisītājs var būt iebūvējamais sienā, vai var būt pieslēgts zem izlietnes.
Duškabīnes izmēram jābūt ne mazāk kā 76x76 cm, bet ideālajā variantā pat 90x90 cm. Izvēlieties kabīnīti ar gofrētu grīdu. Savukārt, ja jūsu meistari veido duškabīni uz grīdas, parūpējieties, lai flīzes nebūtu pārāk slidenas. Tad nebūs arī vajadzība klāt papildus paklājiņus, kas apgrūtina uzkopšanu.
Spoguļus uzstāda ņemot vērā ģimenes locekļu augumus. Parasti 1.60 - 1.75 m augstumā no grīdas.
Izvietojums un objektu veidi
Ja esiet labrocis, tad dvieļu turētājus, tualetes papīru (60-70 cm augstumā no grīdas, 20-30 cm attālumā no tualetes poda) un citus bieži izmantojamos priekšmetus izvietojiet labajā pusē. Kreiļiem, attiecīgi pretēji. Kārtīgi pārdomājiet, kur būs dvieļu pakaramie, lai pēc ūdens procedūrām tie būtu pieejami rokas stiepiena atstatumā.
Ja tualete un vannas istaba ir apvienotas, izlietni labāk izvietot starp tualetes podu un vannu (vai dušu).
Ja vietas nav daudz, bet jāatrod vieta arī veļas mašīnai, labāk izvēlēties tādu, kas būs izvietojama zem izlietnes. Tas būs maksimāli efektīvs risinājums.
Uzkopšanas ērtībai iesakām uzstādīt piekaramo izlietni un noslēpt visas caurules.
Apgaismojums
Divu veidu apgaismojums vannas istabā, tā jau ir klasika. Pirmais - pamata apgaismojums, otrs - sienas lampas vai speciāls kosmētiskais spogulis ar apgaismojumu. Gaismai nebūtu jābūt krāsainai, pārāk spilgtai, jāatstaro no spoguļiem vai vienpusējai. Pretējā gadījumā pastāv iespēja, ka no vannas istabas iziesiet nevienmērīgi noskuvies vai ar neatbilstošu meikapu:)
Ja papildus apgaismojumu pilda tikai viens gaismas avots, izvietojiet to 180 cm augstumā un centrējot uz izlietnes vidu.
Ja gaismekļi divi - tad montējiet tos spoguļu sānos, 170 cm augstumā.
Vannas istabas apgaismojuma norma ir 200 lux. Viens lux ir vienāds ar vienu lm (tiešā gaismas plūsma uz 1m2), tādējādi 5 m2 vannas istabai vajadzēs 1000 lm. Tagad šos ciparus jāpārveido uz vatiem. Pārrēķina formula ir pietiekami sarežģīta, tāpēc labāk izmantojiet tabulu vai gaismas plūsmas lielumu pameklējiet uz lampiņas iepakojuma. Mūsu piemērā, ja tā būs kvēlspudze, tad pietiks ar 75 vatiem, ja kompakta luminiscējošā (ekonomiskā), tad - 18-20 vatiem.
Drošība
Ja mājoklī dzīvo bērni vai veci cilvēki, vajadzētu paredzēt dažādus palīglīdzekļus, kas samazinās traumu gūšanas iespējas vannas istabā. Bāzes komplekts - rokturis pie tualetes poda, lai būtu vieglāk piecelties, neslīdošs paklājiņš uz flīžu grīdas un margas pie duškabīnes vai vannas. Bērniem ieteicams iegādāties stabilus paliktņus (nopērkami bērnu veikalos), lai varētu pakāpties, tādējādi atvieglojot izlietnes lietošanu. Tad nevajadzēs stiepties uz pirkstgaliem, ar draudiem paslīdēt un/vai noraut krānu un tml.
Rozetēm būtu ar aizsardzību no ūdens (aizsardzība IP44 un vairāk). Obligāti jābūt zemējumam un slēptajām elektroinstalācijām. Ja vien tas mūsu miniatūrajās vannas istabās iespējams, rozetes jāizvieto ne mazāk kā 60 cm atstatumā no ūdens avotiem.
Uzstādiet maisītājus ar termostatiem. Gandrīz visi no tiem ir aprīkoti ar apdedzināšanās blokatoriem.
Centieties izvairīties no mēbelēm, spoguļiem un citiem priekšmetiem ar asiem stūriem.
Viltības
Laicīgi pārdomājiet kosmētikas plauktu, netīrās veļas groza, tīrīšanas līdzekļu atrašanās vietas. Ja vietas ir pavisam maz, ierīkojiet priekšmetu glabāšanas vietas, piemēram, zem vannas. Atliek vien uzstādīt vannu nedaudz augstāk virs grīdas. Ļoti interesants risinājums ir arī sienas plaukti-kabatas vai piekaramie grozi. Tos var piekārt gan pie durvīm, gan sienas. Galvenais neveidojiet noliktavas - kaudzītes uz grīdas.
Izvēlieties materiālus, ko viegli uzturēt tīrus - gludus, bez lielām reljefainām dekorācijām. Vannas un dušas tuvumā ieteicamas gaišas flīzes, jo uz tumšām katrs ūdens nogulšņu piliens būs viegli pamanāms.
Neaizmirstiet arī par labas ventilācijas nepieciešamību. Tas nodrošinās ātrāku virsmu nožūšanu un pasargās no pelējuma veidošanās telpā.
Kopsavilkums
Ērtība un drošība-ir pirmais par ko jāpadomā iekārtojot vannas istabu. Jāsaplāno katra vannas istabas elementa izvietošanu, ieskaitot izlietni, apgaismojumu, vannas istabas mēbeles, pat dvieļa turētāju, jāņēm vērā ergonomikas likumus. Kaut arī, diemžēl, visbiežāk vannas istabas ir tik mazas, ka par ergonomisku izvietošanu paliek vien sapņot, tomēr jācenšās ievērot noteikumus, ņemot vērā esošās iespējas.
Jūsu komentārs atbilde:
Jūsu komentārs ir publicēts